نکات لازم برای ثبت نام و سوالات متداول

سوالات متداول

آیلتس چیست؟

ایلتس – سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که از طریق آن سطح دانائی زبان انگلیسی در همه جهان ارزیابی میشود. آیلتس مشهورترین سیستم سنجش میزان دانائی زبان انگلیسی است که ۱٫۵ میلیون تست فقط در سال ۲۰۱۰ در سراسر جهان  برگزار گردیده است.

نتایج سنجش آیلتس از طرف کدام اداره ها و مراکز قبول می شود؟

آیلتس مورد تائید بیش از ۶۰۰۰ موسسه آموزشی، دولتی و سازمانهای حرفه ای، شرکت های چند ملیتی و دانشگاه ها و آکادمی های علمی در سراسر جهان است.

جهت اطلاع و مشاهده فهرست مراکزی که از آیلتس را قبول دارند می توانید به آدرس IELTS Global Recognition System  مراجعه نمائید.

مدیریت برگزار کننده آیلتس و طراح سوالات.

ایلتس توسط IDP آیلتس استرالیا، BC و سندیکای آزمون‌های محلی دانشگاه کمبریج (Cambridge ESOL) مدیریتمی شود و خدمات خود را در بیش از ۸۰۰ مرکز سنجش در۱۳۰ کشور جهان ارائه می دهد. سوالات  آزمون آیلتس توسط یک تیم بین المللی که تدوین  میشود. محتوای سوالات توسط طراحانی از کشورهای انگلیسی زبان بوده که شامل موضوعات واقعی روزمره است.

۲ سری آزمون آیلتس وجود دارد.

۲ سری آزمون آیلتس وجود دارد – مدل آکادمیک و مدل جنرال. مدل آکادمیک برای کسانی  مناسب است که قصد دارند در کشور انگلیسی زبان به امر تحصیل اشتغال ورزند. مدل جنرال برای کسانی مناسب است که  قصد مهاجرت و یا کسب تحصیلات متوسطه  در کشور انگلیسی زبان را دارند  وهمچنین دوره های کوتاه مدت کاری را می گذرانند.

برای همه داوطلبان مدل آکادمیک و جنرال آزمون شنیدن و صحبت کردن به صورت واحد در نظر گرفته است اما دو مهارت خواندن و نوشتن به صورت متفاوت می باشد.

چه نوعی از آزمون ها را باید انتخاب کرد؟

اول توضیحات مربوط به  آزمون آکادمیک و جنرال را مطالعه نمائید و بعد از آن به دانشگاهی که شما قصد تحصیل را دارید  جهت انتخاب مدل مورد نظر (اکادمیک و یا جنرال) مراجعه نمائید.

می بایست هنگام تقاضای ثبت نام در فرم IELTS Application Form نوع مدل امتحانی را مشخص نمائید.

چگونگی برگزاری آزمون و زمان آن:

آیلتس عبارتست از ۴ بخش: شنیدن (۳۰ دقیقه)، خواندن (۶۰ دقیقه)، نوشتن (۶۰ دقیقه) و صحبت کردن (۱۴ – ۱۱ دقیقه).  مدت کل آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. آزمون های شنیدن ، نوشتن و خواندن در یک روز انجام شده،آزمون مربوط به مهارت صحبت کردن ممکن است درهمان روز امتحان گرفته شود و یا ۷ روز قبل و یا بعد از امتحان کتبی انجام پذیرد. جهتدریافت اطلاعات بیشتر و ملاحظه نمونه سوالات  اینجا را کلیک کنید.

آمادگی لازمه جهت آزمون.

منابع عملی آیلتس به طور دقیق چگونگی سوالات را توضیح داده  و نمونه تست ها را همراه با جواب در اختیار شما می گذارد.

شما میتوانید مطالب عملی آزمون  آیلتس را به طروق زیر سفارش دهید:

امکانات موجود برای داوطلبان با شرایط ویژه و محدود.

مرکز برگزاری آزمون نیازمندی های خاص داوطلبان با شرایط ویژه را درنظر میگیرد. هدف ما –  همانا ارزیابی صحیح و منصفانه همه داوطلبین است. اگر شما دارای شرایط خاصی هستید  مرکز آزمون ما را هنگام ثبت نام با خبر سازید.  مرکز ممکن است جهت فراهم آوردن شرایط لازمه نیازمند زمان تا  ۳ ماه باشد. اطلاعات دقیق….

ثبت نام آزمون آیلتس

محل برگزاری آزمون.

شما میتوانید در بیش از ۵۰۰ مرکز برگزاری سر تا سر جهان در آزمون شرکت کنید. نزدیکترین مرکز به خود را پیدا کرده، برای این مهم به  IELTS Worldwide Search مراجعه نمائید. کلیه پرسنل مراکز برگزاری آزمون آیلتس همیشه برای  کمک کردن به طی مراحل ثبت نام حاضر می باشند.

چه وقت می توان در آزمون آیلتس شرکت کرد؟

آزمون آیلتس را می توان حد اکثر ۴ دفعه درماه در ۴۸ زمان از پیش مشخص شده در طول سال  امتحان داد. شما میتوانید اطلاعات دقیق پیرامون روزهای امتحان برای امسال را از Availability of tests دریاقت کرده ویا به مرکز ما مراجعه نمائید.

هزینه برگزاری آزمون.

آیلتس هزینه واحد جهت آزمون دارد. هزینه امتحان آکادمیک و جنرال یکی است. جهت آگاهی از مبلغ قابل پرداخت بر اساس  نرخ ارز محلی می توانید IELTS Worldwide Search را کلیک کرده و مرکز محلی خودتان را پیدا نمائید

 چگونگی ثبت نام.

 • مرکز آیلتس ما را پیدا کرده و تاریخ ها را بررسی نمائید و دو تاریخ را انتخاب کنید. به آخرین زمان ممکن جهت ثبت نام برای هر ۲ امتحان توجه داشته باشید. (شما همچنین برای دریافت اطلاعاتی درباره مبلغ قابل پرداخت بر اساس نرخ ارز محلی می توانید IELTS Worldwide Search را کلیک کنید).
 • برای تعیین مدل امتحانی (اکادمیک یا جنرال ) با اداره ارایه دهنده مدارک خود تماس حاصل نموده و یا Global Recognition System را کلیک نمائید.
 • فرم ها را از IELTS Application Form چاپ کرده  و یا از مرکز آزمون محلی تهیه کنید. اطلاعات مربوط به  داوطلبین، قوانین و مقررات را بخوانید و فرم را پر کرده  و امضا نمائید آدرس پستی معتبر را قید کرده و مشخصات  خودتان را مطابق مشخصات گذرنامه بنویسید.
 • دو عکس رنگی پرسنلی (به اندازه عکس گذرنامه)پشت نویسی شده که  کمتر از ۶ ماه از تاریخ امتحان گرفته شده باشد را  آماده کنید. عکس با عینک پذیرفته نمی شود. کپی گذرنامه خود که تاریخ اعتبار آن نگذشته باشد را تحویل دهید (برخی از مراکز کارت هویت محلی را هم قبول میکنند).
 • اگر مایلید نتایج آزمون مستقیمآ به  یک دانشگاه یا موسسه آموزشی ارسال شود درخواست خود را در قسمت مربوطه درIELTS Application Form بنویسید.
 • فرم پر شده و مبلغ لازمه را به مرکز برگذاری  آزمون آیلتس  ببرید. اگر شما آن را از طریق پست ارسال میکنید با مرکز آزمون هماهنگی نمائید.
 • پس از ثبت نام، مرکز آزمون تاریخ، زمان و مکان برگزاری امتحان شما را تایید میکند. در نظر داشته باشید که ممکن است آزمون مهارت صحبت کردن در فاصله زمانی ۷ روز قبل با بعد از امتحان کتبی انجام گیرد.
 • در روز امتحان همان گذرنامه  و یا کارت هویتی که شماره آن در فرم ثبت نام قید کرده اید را همراه داشته باشید.

مشخصات عکس پرسنلی برای ثبت نام:

برای ثبت نام در آزمون آیلتس شما باید دو عکس رنگی پشت نویسی شده به اندازه عکس گذرنامه ای که زمان آن کمتر از ۶ ماه باشد را ارایه دهید. عکس با عینک پذیرفته نمی شود.

شرایط تغییر و یا لغو تاریخ امتحان:

در صورت تغییر و یا لغو تاریخ امتحان قبل از ۵ هفته از  زمان برگذاری آن شما می توانید مبلغ پرداختی با کسر هزینه های اداری ثبت نام را دریافت نمائید.

اگر کمتر از۵ هفته  به تاریخ امتحان زمان آن را تعویض و یا لغو کنید مبلغ پرداختی به شما پس داده نمی شود (به استثنای ارایه  گواهی پزشکی). اگر شما طی ۵ هفته به تاریخ امتحان گواهی پزشکی را ارایه دهید مبلغ پرداخت شده به کسر هزینه های اداری مستردد خواهد شد.

غیبت در امتحان و یا بیماری.

اگر در روز امتحان بدون اطلاع قبلی  غایب باشید مبالغ پرداختی شما مستردد  نمی شود.  اما اگر طی ۵ روز گواهی پزشکی ارایه دهید آنگاه مبلغ پرداختی شما با کسر هزینه های اداری پس داده می شود.

امتحان

آیا آزمون آیلتس در یک روز انجام میشود؟

امتحان شنیدن ، خواندن و نوشتن همیشه یک جا و پشت سر هم  در یک روز انجام می گیرد. امتحان مکالمه نسبت به شرایط مرکز آزمون ۷ رور قبل یا بعد از تاریخ تست برگزار میشود.

تاخیر حضور در امتحان که خارج از اختیار داوطلب می باشد (به طور مثال حوادث رانندگی).

مرکز برگزاری آزمون می تواند تاریخ دیگری را جهت امتحان برایتان تعیین کند.

وسایل مجاز همراه در اتاق امتحان.

فقط قلم، مداد و مداد پاکن. شما باید گذرنامه و یا سند شناسایی که  در فرم ثبت نام قید کردید همراه داشته باشید.

مابقی وسایل را می بایست در خارج از اتاق امتحانقرار دهید. تلفن همراه و پیجرباید خاموش باشد و با تماموسایل شخصی دیگر در یک جای تعیین شده برای آنها نگهداری شود. اگر شما تلفن همراه یا پیجر را خاموش نکرده و نزد خودتان نگه داشته باشید آنگاه تقلب تلقی شده و از ادامه امتحان محروم می شوید. اطلاعات بیشتر در مورد روز امتحان.

چه مهارتی را باید ابتدا امتحان داد؟

در ابتدا شما آزمون شنیدن را داده و بعد آزمون خواندن و نوشتن را می گذرانید.

امتحان مهارت صحبت کردن ممکن است نسبت به شرایط مرکز ۷ روز قبل یا بعد از تاریخ آزمون برگزار می شود.

 لهجه مورد استفاده در امتحان مهارت های شنیدن و صحبت کردن.

از آنجایی که آیلتس یک آزمون بین المللی است در هر دو مهارت انواع لهجه زبان انگلیسی استفاده میشود.

آیا در امتحان  مهارت شنیدن دستور العمل یا فاصله(استراحت) وجود دارد؟

بله، در ابتدا شما دستورالعمل و نمونه سوال را می شنوید. سپس شما سوالات بخش اول می خوانید و به بخش گوش فرا داده و به سوالات پاسخ می دهید.و بدین صورت قسمتهای۲، ۳، ۴ را می گذرانید. در ۱۰ دقیقه آخر جواب های خود را به پاسخنامه انتقال می دهید.

آیا هنگام امتحان مهارت خواندن نیز جهت  انتقال جوابها به پاسخنامه ۱۰ دقیقه  زمان در اختیار گذاشته می شود؟

خیر، آزمون خواندن ۱ ساعت به طول می انجامد و شما باید جواب خود را به پاسخنامه در همان مدت انتقال دهید.

 آیا در امتحان مهارت های شنیدن و خواندن می توان با خودکار نوشت؟

خیر، هرگونه یادداشتی باید با مداد انجام گیرد. پاسخنامه توسط یک رایانه اسکن شده  که جوهر را نمی شناسد.

آیا می توان در آزمون مهارت های شنیدن و خواندن در پرسشنامه نت برداری کرد؟

بله، ممتحنین آیلتس پرسشنامه شما را نخواهد دید.

آزمون صحبت کردن چیست؟

آزمون صحبت کردن توسط ممتحینین آیلتس به صورت گفتگو با داوطلبین انجام می شود. امتحان شامل ۳ بخش است که بر روی نوار صوتی و یا به طور دیجیتالی ضبط می شود.

جهت امتحان مهارت خواندن به چه چیزی نیاز خواهید داشت ؟

شما باید همان مدارکی را که در فرم ثبت نام قید کرده اید  و در امتحان قبلی همراه داشته اید را ارایه دهید . مشخصات شما قبل از مصاحبه بررسی خواهد شد.

نتایج آزمون

چگونگی ارزیابی تست ها:

جهت ارزیابی نتایج آیلتس از سیستم نه نمره ای استفاده می شود.

برای مهارتهای شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به طور جداگانه تعیین سطح شده و بعد از آن یک معدل کلی از ۱ تا ۹ محاسبه می گردد.

حداقل نمره قبولی آیلتس را چگونه مشخص می کنند؟

در سیستن آزمون آیلتس مفهوم “قبول” یا “رد” وجود ندارد.سیستم ارزیابی نه نمره ای بوده و هر مرکز آزمون به طور مستقل ارزیابی را انجام می دهد که منطبق با درخواست های سیستم آزمون است. اطلاعات مربوط به نمرات و ارزیابی ارگان های مختلف را درIELTS Global Recognition System  پیدا کنید.

دریافت نتایج امتحان:

کارنامه آزمون (TRF) بعد از ۱۳ روز کاری با پست به آدرس شما ارسال خواهد شد. مرکز آزمون همزمان با اعلام نتایج، کپی TRF که شما می بایست آن را نزد خود حفظ کنید را ارسال می میکند. بعضی از مراکز آزمون همچنین از خدمات پیام کوتاه بهره برده و یا توسط آنلاین آن را می فرستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز آزمون خود تماس بگیرید.

تعداد نسخ دریافتی کارنامه:

شما فقط یک کپی TRF در یافت خواهید کرد. حداکثر ۵ نسخه ممکن است به دانشگاه های مورد نیاز شما که  در فرم ثیت نام قید کرده اید ارسال شود.  تحویل معمولی رایگان است. هزینه های پستی و ارسال به کشور خارج توسط داوطلبین پرداخت می شود. در صورت نیاز به بیش از ۵ نسخه کارنامه، می بایست از مرکز آزمون صادر کننده آن درخواست شود. در نظر داشته باشید که یک نسخه اضافی ممکن است نیاز به هزینه های اداری داشته باشد. در صورت مفقود شدن کارنامه با مرکز آزمون صادرکننده آن تماس بگیرید.

دریافت نسخه اضافی کارنامه در صورت تعطیل شدن مرکز آزمون:

اگر مرکز آزمونی که در آنجا شما امتحان داده اید تعطیل شده باشد ما می توانیم کپی کارنامه در مدت ۲ سال از تاریخ امتحان به موسسه در خواست شده شما ارسال نمائیم. از فعال بودن مرکز آزمون خود اطمینان حاصل کنید. شما می توانید به IELTS Worldwide Search مراجعه نمائید.

 برای درخواست کارنامه آزمون لازم است:

 • فرم  Application for additional TRFs (from closed centres)form را پر کنید. بسیار مهم است که مشخصات خود را همان طور که در گذرنامه نوشته شده است بنویسید.
 • بعد از تکمیل فرم ها دکمه “تائید کنید”را کلیک نمایید.
 • بعد از تائید کپی گذرنامه یا کارت هویت که در زمان امتحان ارایه داده بودید پیوست فایل کرده و ارسال نمایید.

کارنامه آزمون فقط به ادارات دریافت کننده آن  فرستاده می شود. نسخه های اضافی به داوطلبین، خانواده و یا به دوستان ایشان ارسال نمی شود.

این سرویس رایگان می باشد.

تکرار امتحان:

برای آزمون آیلتس هیچ محدودیتی نیست. ولی آیلتس توصیه میکند که قبل از امتحان مجدد دوره های آموزش زبان را تکمیل نمایید. برخی از مراکز آزمون کلاسهای مقدماتی و آمادگی زبان را پیشنهاد می کنند. شما همچنین می توانید مهارت های خود را با Official IELTS Practice Materials  بهتر نمایید.

در صورت اعتراض به نتایج آزمون:

در مدت ۶ هفته بعد از تاریخ آزمون می توانید به Enquiry on Results مرکز آزمون خود مراجعه نمایید. جهت بررسی مجدد باید هزینه پرداخت گردد که در صورت تائید اعتراض هزینه به طور کامل عودت داده می شود. لطفآ توجه داشته باشید که ممتحینین آیلتس به طور دقیق ارزیابی را انجام می دهند. آزمون آیلتس بالاترین کنترل کیفیت را دارد.